-

ArGut : Ariel Gutwil

SalON24 – gołąbek pokoju niosący w zębach karabin maszynowy

W notce Gawędy ... wspomniałem, że zamierzam poświecić trochę gawęd SalON24-owi. Wydarzenia z dnia 7 stycznia gdzie pewien pan podszedł do panów policjantów w mieście Kraków i poinformował, że w mieście Warszawa zabił człowieka, przyśpieszyły moją pracę. Panowie policjanci w takich okolicznościach muszą stosownie zareagować, zareagowali. Okazało się, że osobą poszkodowaną, która straciła życie w wyniku działania tego młodego 34 letniego człowieka był pan Krzysztof Leski.

CZERWONI / ZIELONI / NIEBIESCY.

Czerwoni, jak się później okazało, to byli w większości "kierowcy beningów". Ten zwrot ułożył/ wymyślił/ wprowadziła pan redaktor Łukasz Warzecha, na którymś zlocie rocznicowym. Zwrot "kierowcy beningów" jest dla mnie bardzo ważny i w pewien sposób proroczy, z tego względu że koncert Boeing przez swoje wpływy i "kitowanie" przy wprowadzaniu na rynek produktu - Boeing 737 MAX w wersji 8 doprowadził do sytuacji, że może zniknie albo nastąpi restrukturyzacja części Boeinga odpowiedzialnej za produkcję samolotów dla lotnictwa komercyjnego. Czerwonym blogerem SalON24, którego również pamiętam i który wydawał się latać innymi "ścieżkami" był pan Tomasz Rożek.
Zielonymi blogerami SalON24 byli politycy, dla przykładu taki analityk społeczno-polityczny i poseł do parlamentu europejskiego pan Marek Migalski czy pani kwestor parlamentu europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg , która współczuła mi jak piekarnia podniosła cenę bułki grahamki o 5 groszy na sztuce.
Niebieskimi blogerami byli wszyscy inni, którzy założyli konto i pisywali tam swoje komentarze oraz notki. Mnie się wydaje, że pan, już nieżyjący, Krzysztof Leski był takim właśnie niebieskim blogerem.

SalON24 – prawicowy portal blogerski. A może tylko blagierski ?

Nie pamiętam, kiedy zaczął funkcjonować ten zwrot, obstawiam, że gdzieś po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych 2007 roku. Co pozwala mnie postawić śmiałą tezę, że od założenia do 2010 roku, SalON24 był planowany jako platforma jeżdżąca po rządzących ostrymi piórami czerwonych "kierowców beningów". Śmiałą tezę podeprę informacjami wyciągniętymi z e-KRS-u oraz ogólnodostępnych narzędzi wytworzonych przez fundację ePaństwo. SalON24 jako samodzielny podmiot powstał 11.02.2009 po przeróżnych przekształceniach skończył swoją przygodę na rynku 12.04.2019 (03.05.2019 uprawomocnienie). Obecnie właścicielem platformy blogerskiej SalON24 jest spółka komandytowa Web Content Hub Sp. z o.o. sp. k. co wyraźnie stoi na stronie internetowej.

SalON24 i jego relacje z SYSTEM-em.

SalON24 dzielnie walczył z SYSTEM-em zaś w serialu System Zero Dziewięć, który TVP wyprodukowało na 20 lecie odzyskania nie wiadomo właściwie czego, wystąpiło jako eksperci, jak pamiętam kilku blogerów SalON24-u. Jednym z tych blogerów był pan Krzysztof Wołodźko – CONSOLAMENTUM. Nasz kolega nawigator Krzysztof Osiejuk, przy notce gospodarza wspomniał, że CONSOLAMENTUM był też jednym użytkowników mających administracyjne uprawnienia w SalON24-ie. Trudno dziś napisać coś więcej o uczestnikach Systemu Zero Dziewięć bo jakoś polski internet wyczyścił się z informacji o tym serialu.
Z SYSTEM-em zaś blogerzy walczyli na różne sposoby. W 2009 roku nasz kolega nawigator Krzysztof Osiejuk dostał nagrodę blogera roku w kategorii polityka i z perspektywy czasu było sporo śmiech bo dowalili się do niego jacyś prawicowi, a nawet najprawdziwiej prawicowi blogerzy i zaczęli sobie rościć. Po 10 kwietnia 2010 roku i nie wyjaśnionej do dziś katastrofie samolotowej pojawiło się wielu blogerów bawiących się we wróżów i tych co wiedzą, wyjaśniając dzielnie dla własnych potrzeb to co się stało 10 kwietnia 2010 i później. A działo się dużo przynajmniej do 16 czerwca 2012 roku. Tu tym guru przez duże GU był bloger FYM, dla którego zmaganie się z systemem było eksperymentem socjologicznym, podobno.

SalON24 takie tam varia.

Może wiecie drodzy nawigatorzy albo i nie blogerem SalON24 był też pan Jarosław Kaczyński, pan Ludwik "Trzeci Bliźniak" Dorn, czy pani Jadwiga Emilewicz. SalON24 próbował uruchamiać ze cztery razy swoją telewizję i co mnie niesamowicie dziwi nigdy przed 2011 nie wymyślono aby korzystać z Youtube-a. Była więc współpraca z IPLA-ą, Poplerem i panem Kozakiem. W telewizji panów Jankego i Kozaka byli politycy, był pan Lejb Fogelman i nawet sam Barack Obama.
Blogerzy Coryllus, Toyah i Kamiuszek występowali u pana Józefa Orła w pogadankach w niezapamiętanej telewizji. Było spotkanie, w którym uczestniczyli wymienieni wcześniej blogerzy, uczestniczył pan Andrzej Nowak oraz pan Grzegorz Braun, które skończyło się materiałem w TVN i wizytą w prokuraturze. Pani Kamiuszkowa została blogerką roku 2012, w kategorii "zdrowie i kulinaria". Głosowałem solidarnie z kolegami i koleżankami. Powinna nawet na salonie być notka gdzie są podziękowania dla wszystkich nicków za wkład i zaangażowanie. Taką siłę miał kiedyś SalON24, a dokładniej usieciowiona wspólnota, której przyświecał jakiś cel.

TEK24, Energo24, splity i ich śmierć.

Blogerzy z SalON24 szczęśliwie zaczęli się realizować poza formatem wymyślonym przez "niewidzialną rękę" SalON24-u. SalON24 zaś bez żalu uśmiercił swoje splity, o ile dobrze pamiętam było ich 4. Mnie pasowały te dwa wymienione wyżej. Ile to, czasem, było "jadu" jak nasz gospodarz umieścił tekst poza CORYLLUS.pl czy SalON24. Ile było snucia "spiskowych" hipotez o tym jak jest sterowany itp., itd. Gwoździem, w mojej opini, dla SalON24 była integracja z TwarzoKsiążką. W ten sposób może i system blogerski zyskał żwawość ale stracił niezależność w komentowaniu. Komentarzami zarządzała nie wiadomo dokładnie kto, a mix między komentarzami natywnymi i facebook-owymi, moim zdaniem, wprowadzał zamieszanie. Ułatwiał zaś, pewnie administratorom moderacje i formatowanie przekazu i treści. Nie ma się co rozczulać. Dzięki tym nierozważnym posunięciom GIGANTA powstała SZKOŁANAWIGATORÓW. Blog zaś naszego gospodarza, mimo że nie zasilany treściami od 26 marca 2017 ma przeszło 12 mln odsłon. Koledzy blogerzy STARY i SOWINIEC mimo, że regularnie umieszczają tam notki nie zrobili razem do dziś takiej oglądalności.

Historia wersji.

Tu będzie o "kierowcach beningów". Może się okazać, że firma Boeing będzie musiała zamknąć firmę BCA. Ze względu, że w dokumentach samolotów 737 MAX w wersji 8 nie umieściła poprawnej / pełnej informacji o tym jak działają nowe systemy automatycznego sterowania samolotem. I w swej, no nie wiem jak to nazwać, może zachłanności zaproponował zakup oprogramowania do ułatwiania też do końca nie wiadomo czego. Co to oznacza ? Dla mnie tyle, że całe to porównywanie, polski - <TU-WŁAŚNIE-COŚ-KTOŚ>. Polski "Łudy Alen", polski nobel, i inne takie polskie może w końcu trafić na polskiego ”kierowcę beninga” … I będzie siara ! Wtedy taki nobel okaże się lipą a "Łudy Alen" molestatorem.
Trzeba się też liczyć z nieuchronnością utraty naszych kolegów i koleżanek. NIEWOLNIK, ESKA, GORYLISKO, … są już świętej pamięci. I żeby była jasność, nie uśmiercam SalON24 platformy blogerskiej, w jakimś zaś sensie uśmiercam SalON24, a dokładniej takim, jak jego właściciele uśmiercili splity TEK24, Energo24, ...

 

v1.0.2 – 2020-01-14 - informacja Małopolskiej Policji,
v1.0.1 – 2020-01-13 - kolorowanie, pogróbienia, linki, Boeing,
v1.0.0 – 2020-01-12 - ArGut-owe wspomnienie.

-) e-KRS – https://ekrs.ms.gov.pl/ ,
-) e-KRS wyszukiwarka – https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html ,
-) e-KRS przeglądarka dokumentów finansowych – https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df ,
-) Numerki do KRS-u: 323360, 363660, 392732, 774223,
-) ePaństwo – https://epf.org.pl/pl/projekty/naszenarzedzia/ ,
-) ePaństwo – informacje o SalON24 – https://rejestr.io/szukaj?q=Salon24 ,
-) SalON24 wikipedia – https://pl.wikipedia.org/wiki/Salon24.pl ,
-) TheSalon24pl kanał YT – https://www.youtube.com/user/TheSalon24pl/videos ,
-) Boeing wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing ,
-) BCA wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_Commercial_Airplanes ,
-) Małopolska Policja o zatrzymaniu - https://www.facebook.com/Malopolska.Policja/posts/3382417835161477 .
 

 tagi: salon24  zieloni  czerwoni  niebiescy 

ArGut
13 stycznia 2020 09:45
16     1422    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @ArGut
13 stycznia 2020 09:57

O, bardzo Ci dziękuję za ten tekst.

Pisując u Coryllusa odkryłam w końcu, że na salonie to u Niego są bardzo ważne i ciekawe dyskusje. Jakoś z pomocą obcą założyłam tam sobie konto...nigdy nie przyszło mi do głowy mieć tam bloga.

Może podświadomie czułam że coś tam jest ,, nie mojego,, ??? Już nie ważne.

Dla mnie to jednak była tylko zabawka czy odskocznia od tego co ważne, czyli Coryllus i te zaprzyjaźnione blogi. ...Może salon jsko miejsce do powygłupiania się po poważnych czytaniach?

Sporo mi uporządkowałeś tym tekstem.

.

 

 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ArGut
13 stycznia 2020 11:01

Tomasz Rożek kolega bloger SalON24 prowadzi kanał na YT - Nauka. To lubię, odcinek z 9 stycznia 2020 jest o tym Co zabiło IRAŃSKIEGO generała ? Kolegę nawigatora SMIECIU-a interesował ten temat.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ArGut
13 stycznia 2020 11:30

Nazwa firmy produkującej samoloty to  BOEING

(założyciel: William Edward Boeing  1916 r.)

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ArGut
13 stycznia 2020 11:51

Witam. Ale doktor Tomasz Rożek

Tomasz Rożek - Wikipedia.pl to jednak bardzo poważny i dk tego ciekawy człowiek. Fizyk i dziennikarz po szkołach, przy czym, cytuję:  "W 2006 uzyskał stopień doktora nauk fizycznych (o specjalności fizyka jądrowa) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego na postawie pracy pt. „Badanie przyprogowej produkcji hiperonów w oddziaływaniach protonów z protonami w COSY-11”. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich." Koniec cytatu. Szerokość i zakres jego działalności popularyzatorskiej połączone z łagodnym, spokojnym, ciepłym i przejrzystym medialnym "emploi" daje postać wyróżniającą się z tłumu. Taką konkretną osobowość. Ja ten film o ataku na Sulejmaniego na jego blogu obejrzałem i zrobił na mnie wrażenie. I wracając do tematu notki na przykładzie pana Tomasza, fizyka jądrowego i dziennikarza, śledząc jego medialną karierę mogę wysnuć wniosek, że S24 został dokładnie wkomponowany i wpisany w ten cały "system," z którym to niby miał walczyć. Idąc dalej tym tropem "system" wie i czuje jaka zmiana komunikacyjno-światologlądowa nadchodzi wraz z nowymi technogiami (5G, komórka, internet) i bardzo elegancko i szybko do tej zmiany się dostosowuje. Młody człowiek w wieku dorastającym, spędzający dużo swojego wolnego czasu przy komputerze, grając w sieciowe gry nie będzie miał czasu na zabawę na jakimś tam blogu. Co innego YouTube i profesjonalny Tomasz Rożek ze swoim kanałem i rozpoznawalnością. Oglądamy odcinek i wiemy wszystko w temacie. Oglądamy jednocześnie grając w grę. I tak to u młodzieży, według mnie, działa. Co na to "system?" Ano to co działo się i dzieje się w S24.

Dziękuję za notkę, plusuję i pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

ArGut @stanislaw-orda 13 stycznia 2020 11:30
13 stycznia 2020 12:11

Dziękuję, zaraz poprawię. Dorzucę też linki odnoszące się do BOEING-a i BCA.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @tomciob 13 stycznia 2020 11:51
13 stycznia 2020 12:19

Dziękuję, fajnie że wspomniał kolega nawigator o Jülich. To miejsce gdzie wielu polskich fizyków robiło pre, post czy nawet doktoraty. Mogę mieszać, sądzę że, kolega bloger z SalON24 - Rafał Broda, jak pisal technicznie, to wspominał o Jülich.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ArGut 13 stycznia 2020 12:19
13 stycznia 2020 12:49

Jülich to europejska Mekka dla fizyków.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @stanislaw-orda 13 stycznia 2020 12:49
13 stycznia 2020 13:48

No fakt, szczególnie tych jądrowych. Urządzenia do generacji i zderzania cząstek elementarnych są, komputery też. Nic tylko liczyć i symulować. Czytałem, że może powstanie nowy NAJSZYBSZY europejski komputer. Oby na kostkach AMD :) w końcu w "niemcowie" jakieś fabryki AMD ma. 

zaloguj się by móc komentować

DrWall @ArGut
14 stycznia 2020 01:55

Tak, w kwestii formalnej - Consolamentum.

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @ArGut
14 stycznia 2020 05:00

Nie wiem czy ktoś to pisał, ale Krzysztof Leski został umieszczony w psychiatryku, gdzie poznał swojego mordercę, przymusowo, po jakiejś nerwowej rozmowie z policją. Prosto spod domu został wysłany na przymusową obserwację psychiatryczną i tu też, przez kilka dni nikt o tym nawet nie wiedział:

https://wiadomosci.wp.pl/zabojstwo-krzysztofa-leskiego-nowe-szczegoly-zagadkowej-zbrodni-6465490278090369a

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @tomciob 13 stycznia 2020 11:51
14 stycznia 2020 08:17

A nie zastanawiał sie pan kiedyś skąd sie biorą takie postaci? Z tym emploi? Taki Rożek, Kotarski, a ze starszego pokolenia Artur Orzech? I jaka jest ich misja medialna? Nigdy nie zapomnę jak Rożek popularyzował naukę smażąc w upał jajko na karoserii samochodu. Wyraźnie poczułem o co mu chodzi. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @gabriel-maciejewski 14 stycznia 2020 08:17
14 stycznia 2020 10:35

Czyli, że jednak kolega bloger Tomasz Rożek straszył ? Czerwoni redaktorzy najpoczytniejszych gazet mieli siec po pierwszym rządzie Prawa i Sprawiedliwości, swymi ostrymi piórami, a nasz kolega bloger Tomasz Rożek miał dopychać, nauką. 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski 14 stycznia 2020 08:17
14 stycznia 2020 13:29

Skąd się biorą takie postaci to akurat chyba jest wtórne w stosunku do tego po co one są. I to właśnie ta "rola medialna" stanowi podstawę ich istnienia i powód ich finasowania. Gdybym wrócił na chwilę do tej pogadanki pana Tomasza Rożka o zamachu na Sulejmaniego to tam w tej pogadance, dla młodych przyjęcież ludzi, którzy chłoną wszystko, są dwie warstwy. Jedna to techniczna - opis działania systemu dozoru militarnego - jaki zapewniają drony z szerokim wachlarzem możliwości militarnych skutecznie zastosowanych w przypadku zamachu na Sulejmaniego. Ale jest jeszcze druga warstwa - ideologiczna. W opisie współczesnych możliwości bojowych US Force tkwi dobrze ukryty przekaz krytyczny. I żeby to przemycić trzeba mieć już owo "emploi" które kształtuje się latami. I do tego to służy. Do komunikacji podprogowej. A więc szansę na zaistnienie w takiej roli dostają zazwyczaj "swoi" ale nie zwalnia to ich z posiadania atutów intelektualno-umysłowych w celu wypełnienia tej roli. A  owo "emploi" jest jednak swoistą, dodaną do pełnionej roli, wartością. W końcu nie każdemu może być dane pracować w Forschungszentrum Jülich (FZJ).

Forschungszentrum Jülich (FZJ) - Wikiledia.pl, cyt:

"Obecny obszar centrum badawczego stanowi kompleks kilkudziesięciu budynków (zob. trójwymiarowy plan kampusu) rozmieszczonych na łącznej powierzchni 2,2 km². W skład centrum wchodzi dziewięć instytutów badawczych, związanych z biologią, fizyką, medycyną, energetyką jądrową i naukami technicznymi. Infrastrukturę pomocniczą stanowią duże sale konferencyjne (w ciągu roku odbywają się tu liczne międzynarodowe konferencje, szkoły letnie dla studentów i doktorantów), biblioteka centralna wraz z odrębnymi bibliotekami instytutowymi oraz dwie duże stołówki. Roczny budżet centrum wynosi ok. 400 milonów euro, z czego ok. 90% pochodzi z niemieckich środków rządowych. Ponadto znaczący wkład do budżetu stanowią granty i projekty naukowo-badawcze finansowane m.in. przez przemysł".

Forschung z języka niemieckiego badania.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @tomciob 14 stycznia 2020 13:29
15 stycznia 2020 11:41

Dwa razy czytałem kolegi komentarz i się zastanawiałem jak SPIĄĆ go z SalON24 no i SZKOŁĄNAWIGATORÓW.pl. Wymyśliłem tak.

Kolega bloger Tomasz Rożek jednak straszył nauką. Nasz zaś kolega nawigator SMIECIU chce nas tu straszyć SZAFĄ, nie ma jednak tego naukowego polotu. A z teologii leży wręcz i kwiczy.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @ArGut 13 stycznia 2020 11:01
15 stycznia 2020 15:35

Ciekawy ten odcinek z 9 stycznia 2020. Balansuje na kilku klawiaturach. Gdzie taką linijkę:

Tego dnia wyleciał samolotem z Syrii oraz  wylądował w Bagdadzie. [1'58''-2'08'']

wciągnął pan Rożek ? Tego dnia to znaczy kiedy? Wcześniej mowa o "Kilka dni temu". 'Fizyk jądrowy i dziennikarz' powinien przeczytać przyczynek Stalagmita o chronologii i potraktować poważnie zagubienie w czasie kiedy dokonano tego co dokonano a nie opowiadać co zabiło generała.

Dzięki za zwrócenie uwagi.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować