-

ArGut : Ariel Gutwil

Jack Ryan powraca – siła formatu ! Czy to coś znaczy ?

Pamiętacie drodzy nawigatorzy tekst gospodarza "Pralnia dziewic, albo czy Arcybiskup Ryś jest agentem CIA?" CORYLLUS nawiązał tam do postaci Jacka Ryana stworzonej przez Toma Clancego. Nawiązał w słowach: ja jestem z CIA, ja tylko piszę książki.

Ładne, prawda ? Mam takie wyobrażenie, ze nasz gospodarz CORYLLUS będąc takim pisarzem jak Jack Ryan rozsiewałby inną aurę. Taką bardziej jak opisywał kolega nawigator VALSER w notce o użyciu bojowym noża w walce. I kolega nawigator VALSER pewnie by się bardzo pilnował przechodząc obok pisarza CORYLLUS-a. To tak w ramach dygresji o pisarstwie pana analityka Jacka Ryana co to jedynie raporty przygotowuje.

Jack Ryan jest formatem stworzonym przez Toma Clancego na wzór i podobieństwo Jamesa Bonda, którego ojcem jest Ian Fleming. Wiemy, wszyscy, że Bond jest prawdziwy bo w powiązaniach jest Christine Granville, a jak w historii jest polak, to historia jest prawdziwa. Tak nas w swojej prozie formatował Voldemort Boldhead, z którego prozą miałem okazję się zapoznać podczas studiów. Tak egzaminy odreagowywałem, czytałem i myślałem o kobietach. Czytanie było bezpieczniejsze. Chroniło od chlania i nie powodowało burzy hormonów. Kolega bendix, zapytał się a dlaczego … co 20-25 lat no ano dlatego, ze co 20-25 lat na rynek treści trafia grupa "młodych bęcwałów" płci męskiej, którą można zbajerować. Zbajerować jest z pokolenia na pokolenie łatwiej gdyż albowiem kontakty męskie wielopokoleniowe są zaburzane różnymi gawędami o przysłowiowej ”dupie Marynie”. Będąc dzieckiem PRL-u, co prawda hodowanym już na eksport, w końcu PRL wszystko hodował na eksport bo wiecie chodziło o $ (słownie: DULARY), no to będąc tym dzieckiem miałem świetny kontakt w trójkącie DZIADEK – OJCIEC – SYN. Dziadek wynosił z ludowej fabryki narzędzia i uczył wnuka dłubać w drewnie, kamieniu i skórze. Ojciec budował ludową ojczyznę, nie chlał z powodów zdrowotnych (chlanie to ciężka i trudna sztuka jest i często prowadzi do śmierci ale o tym może innym razem) a syn ”zadowalał mamusię”, żeby głupie nauczycielki nie trajkotały do niej na zebraniach. Jedyni nauczyciele mężczyźni jakich miałem w podstawówce do 13 roku życia to WF-ista i gość od ZPT, jak on malowniczo wywalał język jak się skupiał. Na a później nastała wolność i śpiewałem w chórze patriotyczne pieśni o legionach. Wcześniej też w chórze śpiewałem patriotyczne pieśni o tym jak hartowała się stal. Tak to z tym patriotyzmem jest jak się jest dzieckiem.

Takie dziecko PRL-u wiedzę o świecie mogło czerpać w rodzinie z książek, telewizji i kontaktów ze znajomymi rodziców. Do znajomych rodziców miałem duże szczęście. Dziadek Szczepan był świetny bo miał tylko jedną szajbę, pracę na swojej ziemi a dziadka Józefa pamiętam jako schorowanego staruszka, palącego papierosy. To podobno przez chlanie był taki schorowany. Od strony ojca genetycznie nie mam predyspozycji do chlania, ale o tym pewnie też jak już wspomniałem innym razem przy medycznej gawędzie o tym jak chlać nie mając dobrych genów.

Macie zarysowaną sytuację. Studia zaczęłam zaraz po zmianie ustroju. I wtedy nie wiedziałem po co studiuję. A jak sądzicie drodzy nawigatorzy czy dzieci dziś zaczynające studia wiedzą po co to robią ? Czy może w głowie mają ZWITEK bzdetów, pragnień i marzeń licząc, że JAKOŚ TO BĘDZIE ?

No i tu atakuje 20 – 25 latków płci obojga format. Dziewczyny atakuje inny format niż młodzieńców. Teraz dziewczyński format to feministka, walcząca z antysemityzmem, może pisarka z włosami jak afrykańskie kobiety. Na taki format to tylko ziew i wzruszenie ramion. Ale ma być o formatach dla chłopców. Tu z pomocą przychodzi pan Tom Clancy dożywotni członek NRA twórca postaci John Patricka Ryana Sr. ur. 17 maja 1950 roku. Historyka, analityka CIA, zastępcy dyrektora CIA a później prezydenta USA. Fajne nie … w rolę Jacka do tej pory wcielili się Alec Baldwin (to ten z polowania na Czerwony Październik ), Harrison Ford ( jakoś najbardziej go lubię pewnie dlatego, że byłem wtedy jak on występował "młodzieńcem bęcwałem" i występował w tylko popkulturowych hitach), Chris Pine oraz aktor o jakże polsko brzmiącym nazwisku John Krasinski.

To właśnie o serial z Jaśkiem Krasińskim atakuje nas ponownie. Nakręcono dwie serie 2018 i 2019 rok. Pierwsza dzieje się na bliskim wschodzie i Francji. Druga w Wenezueli (taka bardziej poważna wersja Barrego Seala) ale tak oszukana, poza tym, że Wenezuela to miejsce gdzie zgromadzone są ogromnych zasoby naturalne, o kontrolę nad którymi zabiega CAŁY ŚWIAT znaczy się niewidzialna ręka rynku zabiega o tę kontrolę. Oglądnijcie sobie JuTjuberaBezPlanu, który w Wenezueli nakręcił mnóstwo materiałów, nakręcił też materiały z Kolumbii i Chile. Oglądnijcie następnie serial z Jaśkiem vel Dżekiem i zastanówcie po co tak łgać w filmowej produkcji ?

Serial nakręcił Amazon - Prie Original i też jest oryginalny z tego względu, że to pierwsza produkcja, którą można pobrać z różnych serwerów z pełnym sterowaniem, podziałem na rozdziały a nie goły MP4 kontent. Nie wiem czy wiecie ale w Ameryce formaty do 360p to ”materiał analogowy” i nie jest przestępstwem pobieranie czegoś takiego w sieci . Można się tym wymieniać , udostępniać kolegom, koleżankom, wrogom i przyjaciołom. Nasz kolega nawigator STALAGMIT opowiadał i zawarł te opowiadania w książce "Jak nakręcić bombę" tezę, że przygotowując wojnę trzeba nakręcić również pewne emocje. A nakręcają emocje no nie kto inny niż reżyserzy i aktorzy. Czy więc odświeżanie znanych formatów coś znaczy ? Czy szykuje się coś dużego ? Nie mam na myśli wojny. Wojny są cały czas a wojny dewastujące i wyludniające duże obszary CHWALIĆ PANA dość rzadko.

No może wiec JAKOŚ TO BĘDZIE.tagi: coryllus  valser  stalagmit  formaty  jack ryan  pisarz 

ArGut
22 listopada 2019 13:43
4     1028    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
bolek @ArGut
22 listopada 2019 22:51

"Studia zaczęłam zaraz po zmianie ustroju. I wtedy nie wiedziałem po co studiuję."

Jak to po co? Żeby nie iść do woja ;-)

zaloguj się by móc komentować

chlor @ArGut
24 listopada 2019 18:16

Pomyliłem go z Jackiem Reacherem. Młodszym, dziś zaledwie 60 letnim. Kupę ksiązek o nim czytałem, ale przestałem, bo Ostatnia Sprawa, wyglądała na ostatnią z cyklu. Reacher został na jej końcu oblany w podziemiach płonącą benzyną. Wychodziły inne, ale nie kupowałem, bo sądziłem że to te stare które już mam. Okazało się że jednak nie. Następna po Ostatniej sprawie zaczynała się od tego, że Reacher nadludzkim wysiłkiem wydostał się z płonącej benzyny, i w popalonym ubraniu udał się na przystanek autobusowy.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @bolek 22 listopada 2019 22:51
25 listopada 2019 06:57

Oj nie, to już wiedziałem :)

Sobotę i niedzielę miałem w rozjazdach i dowiedziałem się ciekawej rzeczy. W Krakowie planują zamknąć wielki piec, część pracowników będzie przesunietych na drugi piec, teraz mnie wyleciało czy ta huta jest w Dąbrowie Górniczej czy gdzieś indziej. Na stronie Acelor Mittal informacje jak BYK wstrzymanie tymczasowe. No i teraz od kuzynki dowiedziałem się, że na śląsku wg. jej opini jest STRASZNIE DUŻO powołań rezerwistów na przeszkolenia. I ona do mnie czy to coś znaczy ? Ja jej, że w 2014 roku w Krakowie wojsko polskie nawet samochody powoływało. Druga ciekawa informacje to ta o AcelorMittal na tą drugą hutę wyciągnął ogromne PINIĄDZE z uni europejskiej - wielki piec był tam dwa razy remontowany. Może nie tak szczegółowo jak to lotnisko w berlinie co je kolega nawigator VALSER, nam opisał ale piniądze grube popłynęły na przeszacowaną odnowę lini produkcyjnej.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @chlor 24 listopada 2019 18:16
25 listopada 2019 07:01

Jak ja się cieszę kolego nawigatorze CHLOR, że wkładasz pan tu postać Jacka Reachera. Odkąd oglądnełem "Jednym Strzałem" to mam inne spojrzenie na politykę. No i nie dziwi mnie, że benzyna nawet ta paląca pomaga takim protagonistom jak Jack Reacher.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować