-

ArGut : Ariel Gutwil

Głośno reklamujący się sprzedawcy CZERWONYCH i NIEBIESKICH pigułek

Pewnie pamiętacie drodzy nawigatorzy głośny film z roku 1999 pod tytułem Matrix. Dzięki tej produkcji do popkultury trafił SYSTEM, wszech ogarniający i wszystko kontrolujący SYSTEM. W tamtym czasie problem wszech ogarniania i wszech kontrolowania w Polsce był co tu dużo mówić WIRTUALNY. Za łącze danych 512 kb i dostęp do internetu płaciło się 3 razy tyle co dziś za łącze 500 Mb. Dodatkowo dziś każdy ma w telefonie zwanym dla niepoznaki smartfonem internet i dostęp do CAŁEGO, nie Bożego, świata.

Jak mawia darzony ”miłością”, przez sporą cześć nawigatorów, pan Grzegorz Braun, Polską rządziły wtedy służby, mafie i loże. Może nawet pan Wojciech Sumliński nie opisał jeszcze ”pierwszego świadka koronnego” znanego pod pseudonimem MASA. Polscy reżyserzy jeszcze nie zaczęli dobrze nabijać / zarabiać z/na tzw. mafii podobno jak mawiał świadek koronny nr 1 – ”trzepakowej”. Tu moim zdaniem ważny był film pana Jacka Bromskiego – Kariera Nikosia Dyzmy. A zapomniałbym w tymże 1999 roku powstał serial Pierwszy Milion gdzie jako scenarzysta pracę zaczął dobrze znany nam pan Patryk Vega, pewnie bardziej podobały mu się historie i klimaty zabawy w pieniądze oraz policjanta i złodziej niż przygody krasnala Hałabały. No i drugi jakże sprawny ”po-PRL-owski” reżyser i scenarzysta zaczął wtedy swoją działalność, oczywiście chodzi o pana Wojtka Smarzowskiego.

Dla mnie był to czas wejścia w dorosłość i samodzielność. Mierzenia się z biznesem … Podobno było to czasy łatwego i szybkiego pieniądza bo wystarczyło tylko ”tanio kupić” i ”drogo sprzedać”. Jakoś tego nie zauważyłem, ale może był to wynik tego, że nie wszystko do końca ogarniałem i nie zauważałem szans. Niby było niebezpieczniej ze względu na to, że można było zostać sprzedanym z blokiem, gdzie się mieszkało, ale jakoś tamten czas pierwszej dekady po PRL-owskiej w mojej i nie tylko mojej pamięci jest dość dobrze wspominany.

W 2001 pojawiła się akcja pod kryptonimem 9/11 i pojawił się przymus bania a może przymus troski o wojnę z terroryzmem. Kolejne Martixy – Reaktywacje i Rewolucje nie były już tak wyznaczającymi trendy produkcjami. Ja zdążyłem się przyzwyczaić do efektu motion–capture. Choć może wiecie,drodzy nawigatorzy, albo i nie, motion–capture zostało także zaimplementowane jako sposób gry aktorskiej. Wikipedia podaje, że prekursorem tej techniki był pan Andy Serkis. Technika polega na ściągnięciu ruchu z aktora i podłożenia głosu pod postać, którą odtwarza. Polecam sprawdźcie, jaki aktor/aktorka grała Smoka w Hobbicie, Snorka z Gwiezdnych Wojen część 7 i 8 czy Ality w Battle Angel. Filmem, który w tej technice zrobił na mnie największe wrażenie, jak do tej pory, był CHAPIE.

Zanudzam ? Liczę, że nie. Te wszystkie wydarzenia ze świata i z filmu to według mojej opinii – jakieś formy i przykłady straszenia i zastraszania. Będąc dzieckiem jak ekscytowałem się pierwszy raz oglądanym 0 – 7 – zgłoś się. Czy innymi bajkami dla ”dorastającej młodzieży męskiej” ojciec naśmiewał się i mówił – pamiętaj ArGucie - ONI cię tylko STRASZĄ. I to było bardzo wychowawcze.

Życzę drogim nawigatorom wytrwałości w pracy i działaniu w co dopiero rozpoczętym 2020 roku. Nie ulegajcie strachom ! Straszą zawsze Ci sami ! Dookoła jest tyle fajnych wydarzeń, którym warto poświęcić odrobinę własnej uwagi. Mycroft Holmes nie jest monopolistą a przed nami długa droga do centralnego rejestru czasu wolnego. Takiego zarządzanego przez SYSTEM. No a dookoła nas tyle fenomenów, których SYSTEM nie zauważa.tagi: matrix  2020  straszenie 

ArGut
3 stycznia 2020 15:57
19     1192    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
umami @ArGut
3 stycznia 2020 16:32

Matrixa nie oglądałem, tych filmów z efektami także nie. Jedynie te polskie, wymienione przez Ciebie. Czasy te do dzisiaj wspominam z bólem bo albo w 1998 albo w 1999 kupiłem swój pierwszy komputer Pentium 200 MMX z monitorem 19 cali za ponad 7 tysięcy. Jak sobie to przypominam, to mam ochotę strzelać. Pół roku później ceny spadły o prawie 50% Na koncie mam parę takich drogich zakupów, które albo nie stały się powszechnym standardem (np. napęd magnetooptyczny, koszt, coś około 1700 zł) albo odeszły szybko do lamusa. Co gorsza monitor padł po gwarancji, naprawiać się go nie opłacało.
Apel o nieuleganie strachom jak u Walerego Sołowieja :)
Życzenia odwzajemniam. Dosiego!

zaloguj się by móc komentować

ArGut @umami 3 stycznia 2020 16:32
3 stycznia 2020 18:04

Wielu interesujących notek i ciekawych relacji w 2020 roku. 

Ten napęd magnetooptyczny to było ciekawe rozwiązanie miałem nawet takie zakupione przez stronę ogłoszeniową, za przysłowiowe "grosze". I całą jedną płytkę do niego. W Krakowie między przy tym zawirowaniu na rynku procesorów kiklu dystrybutorów części padło, ale tak to już jest z NIEWIDZALNĄ REKĄ RYNKU.

U pana Walerego Sołowieja podoba mnie się sieciowanie, co nie tylko on zauważa i uważa za ważną rzecz w KAŻDYCH czasach.

zaloguj się by móc komentować

umami @ArGut
3 stycznia 2020 18:58

I vice Wersal.

Ten mój komputer do dzisiaj działa. Nie używam go, ale sprawował się cały czas bardzo dobrze. Trzymam go aż zyska wartość antyku :) Dyskietki były drogie. Mam chyba z 10 — 230 i 640 MB. Zawrotne pojemności :)

Sieciowanie — duża rodzina rozsiana w różnych zakątkach kraju, to jest chyba to.
K-Berdyczko namawiał na obejrzenie jeszcze innej wypowiedzi Walerego ale akurat chwilowo mam za słaby internet i jeszcze nie słuchałem.

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @ArGut
3 stycznia 2020 19:00

"Za łącze danych 512 kb i dostęp do internetu płaciło się 3 razy tyle co dziś za łącze 500 Mb."

Mam pytanie: ile obecnie w Polsce kosztuje szybki internet, tzn. jakie predkosci sa oferowane i ile to kosztuje miesiecznie?

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @ArGut
3 stycznia 2020 19:01

Trzeba przyznać, że motion capture to jest kamień milowy jeśli chodzi o kino. Od tego czasu aktorzy mogą grać postaci, które wcześniej były niemożliwe do zagrania, choćby wspomnianego smoka z Hobbita. Z tym, że teraz stosuje się już performence capture, czyli oprócz przechwytywania ruchów aktora przechwytuje się również mimikę twarzy.

Hobbit behind the scenes

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @ArGut
3 stycznia 2020 19:02

Oczywiście najlepszego w Nowym Roku.

zaloguj się by móc komentować


ArGut @Szczodrocha33 3 stycznia 2020 19:00
3 stycznia 2020 20:00

Ja mam 500 Mbitów za 59,99 pln. To jest łącze asymetryczne dla klienta niebiznesowego. Dzięki temu łączu mam transfery ~45-50 MBajtów do i około 4MBajty z domowej sieci.
Usługę dostarcza UPC. Wcześniej miałem INETIE za podobne pieniądze na starym kablowym łączy co dawało około ~20MBajtów transferu do sieci domowej.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Szczodrocha33 3 stycznia 2020 19:00
3 stycznia 2020 20:23

Ile kosztuje szybki internet? Cholera wie, bo ja mam tylko neostradę. Innych wariantów w okolicy po prostu nie ma. Istnieją teoretycznie, gdzieś tam, ulicę dalej. Moja neostrada jest powolna, ale innej jak wyżej nie ma i nie będzie. Nic tańszego niż ok. 60 zł raczej nie ma.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @ArGut
3 stycznia 2020 20:25

Straszę to może ja i generalnie niszowa grupka oszołomów. Więc nie bardzo zgadzam sie z tezą.

Rzecz raczej polega na dysonansie. Otóż TV zalewa ciebie reklamami uśmięchniętych rodzin. Tatusiów i Mamusi. Wszyscy mówią baw się, kupuj, uśmiechaj i będzie dobrze. To jest główny przekaz mediów. Które jednocześnie serwują przy okazji pewną dozę strachu. Bo przecież prawda jest taka że świat nie różowy. Praca często h...owa. Mało płatna. Na świecie też jest masa wojen. Przekrętów, zamachów itp. Im bardziej człowiek zainteresowany światem tym więcej tego syfu odbiera. Tworzy się w naturalny sposób poczucie że coś nie gra. Tworzy się zapotrzebowanie na wyjaśnienia. Teorie, które bazują na tym że skoro widzimy że jest raczej źle niż dobrze to naturalne jest się bać.

Nie ważne w takim układzie czy to będę ja ze swoimi dziwacznymi teoriami. Czy Bartosiak. Czy prezydent USA ostrzegający przed terroryzmem. Muszą powstać scenariusze bazujące na strachu i tyle. Są one niezbębdne. Nie wszyscy opierają się na szczerzących zębach celebrytach mówiących jak to jest pięknie. Mimo wszystko jednak to jest przekaz oficjalny. Póki co nie ma jeszcze co się bać. Jak nadejdzie ten czas to powiedzą. A ponieważ też zawsze ten czas może nadejść to takie lekkie straszenie jest istotne by prawdziwy strach nie wydał się ludziom taki nie stąd ni zowąd. Nieprawdziwy.

Jeśli jednak ktoś wolałby by z uśmiechem na ustach przyjmować świat dzisiejszej polityki to proszę:

O rządzie w Australii. Warto włączyć napisy dla lepszego zrozumienia. Polecam :)

A i jeszcze naprawdę polecam serial The Boys (2019). Świetna (też można się pośmiać) konwencja na pokazanie prawdy.

 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Kuldahrus 3 stycznia 2020 19:01
3 stycznia 2020 21:06

To było fajnie pokazane, przechwytywanie mimiki, przy Alita - Battle Angel. Choć i tak uważam, że Chappie, pod którego ruchy i głos podkładał Sharlto_Copley, jest dla mnie bardziej przekonujący do techniki motion/performance capture.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Szczodrocha33 3 stycznia 2020 19:00
3 stycznia 2020 21:23

W miastach są oferowane inne prędkości niż poza miastami czy w mniejszych ośrodkach miejskich. CHLOR podał neostradę, którą teraz obsługuje orange i żeni ją jak każdy duży operator (UPC, NETIA) z telewizja i telefonem.

Mobilny internet to polecę PLAY-a. Mamy z panią ArGutową firmowy BIZNES BOX PRO i uważam, że żaden inny operator nie da nam korzystniejszych warunków. Na telefon w puli mam 40 GB internetu z pełną prędkością miesięcznie i 300 GB internetu miesięcznie na karcie danych. Dodatkowo jest roaming danych EU 2 albo 4 GB. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut
3 stycznia 2020 22:59

Matrix...

... coz,  nie moglam zmordowac tego g**na... jedyne co mi sie wtedy podobalo w tym calym Matrix'ie - o ile sie nie myle - to tylko Keanu, ale to tez juz mi dawno przeszlo.

Coz, s*ajfona nie posiadalam, nie posiadam i nie przewiduje posiadac... da sie zyc bez tego ustrojstwa... a za zyczenia dziekuje i Panu rowniez zycze wszystkiego najlepszego... przy okazji rownie dobre zyczenia i pozdrowienia  dla Pani  ArGut'owej...

... do siego roku  !!!

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ArGut
3 stycznia 2020 23:23

Straszenie niszowej grupki oszołomów, uważam, SYSTEM-owi jest przydatne a może nawet potrzebne.

Na reklamowany świat nie zwracam uwagi, taki mam faler, własnie od czasu skończenia studiów. Ale mam swoje zajoby i może nawet je pielęgnuję.

Do Australii dorzucę RPA to są miejsca przeróżnych testów społeczno-socjologicznych, no i może też Nowa Zelandia. I fakt widać to w filmach, serialach a nawet przekazie informacyjnym.

Postaram się oglądnąć The Boys a w ramach wdzięczności polecę YellowStone. Rewelka, jak go zobaczyłem to pomyślałem -Pan Donald Trump ma drugą kadencję w kieszani. No chyba, że go zastrzelą i zrobią z niego świeckiego świętego. Ciekawe czy jakby miał wybór to wybrałby drugą kadencję ?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Paris 3 stycznia 2020 22:59
3 stycznia 2020 23:26

Dziękuję przekażę i chętnie poczytam jakie to filmy, książki, etc. koleżanka nawigatorka PARIS zmordowała. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ArGut
4 stycznia 2020 08:30

Też jakoś nigdy nie potrafiłem tanio kupić i drogo sprzedać

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut 3 stycznia 2020 23:26
4 stycznia 2020 16:20

Z pasja ogladalam thriler'y...

... lata 80/90 i troche ich bylo... s-f  nie znosze... zaluje bardzo, ale ksiazek niestety duzo w zyciu nie poczytalam,  moze sie jeszcze przydarzy, ale dzis trudno mi znalezc czas na czytanie... pozostaje mi tylko czytanie SN'ow.

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @ArGut
5 stycznia 2020 20:08

Ja ogladałam dużo filmów. Za dużo. Przesyt spowodował pragnienie resetu. Udało się. 

Przebiję Panów jeśli chodzi o nietrafione zakupy sprzętu komputerowego. Pierwszy komputer Amiga, chyba 500. Uczyłam się na nim programować w DOS i Pascal. -:) , -:))), -:))))). Serio. Dobrze mi szło. Ale przeszło. Babom się szybko komputery nudzą.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Rozalia 5 stycznia 2020 20:08
10 stycznia 2020 16:07

Jakby były PLUS-y za komentarze, to dałbym 2 :) Mnie AMIGA-a odstręczała, głównie ceną, ja byłem fanem i programistą Małego ATARI. A na studiach to już tylko PC-ty rządziły i stacje robocze z UNIX-em. 
 

PASCAL to jeden z lepiej skonstruowanych języków programowania. Dobry wybór !

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować