-

ArGut : Ariel Gutwil

Czy SZKOLANAWIGATOROW.pl chce być globalna ?

No drodzy nawigatorzy, chcecie być globalni ? Chcecie aby New York Times cytował fragment z notek naszej koleżanki PINK-PANTHER, tych nazwijmy to ”amerykańskich” o systemie sprawiedliwości i dochodzeniu do prawdy materialnej. Pochylając się ze zrozumieniem, że faktycznie to z tą pedofilią w amerykańskim kościele to jakaś dziwna sprawa jest. Dane o niej dostarczają organizacje kościelne a organizacje świeckie drenują tzw. wykorzystywanych i trudno tym ”poszukiwaczom prawdy” przypisać dobro. No może poza tym, że reżyserzy amerykańscy mogą co jakiś czas film niby fabularyzowany nakręcić.

Ewentualnie notki naszego kolegi nawigatora VALSER-a ze Szwajcarii i z jego ”podróży biznesowo-poznawczych”. Moglibyśmy zauważyć, że opiniotwórcze media zauważą, że Szwajcaria zachowuje niezależność. Katolicy funkcjonują z różnego rodzaju heretykami. No i ,co dla mnie najważniejsze, nie ma tam, żadnych tzw. WOJEN RELIGIJNYCH co się wydaje wręcz NIEMOŻLIWE patrząc na OFICJALNĄ historię Średniowiecza w Europie.

O własnych kontaktach z firmą HUAWEI, nie będę wspominał. Wspomnę w ostatniej notce o panu Ren i jego córce pani Meng. Cieszę się, że amerykański ban zaczął działać, a chińskie firmy jak przewidywałem w tym komentarzu nie za bardzo to boli. Co dzięki kontaktom, nasz kolega nawigator VALSER-a opisał w swojej notce, z konkretnym opisem mechanizmu.

Myślę, że ŚWIAT byłby zainteresowany zestawieniem informacji prezentowanej przez nawigatorów jak i proroctwami, które nawigatorzy również przedstawiają. Proroctwa o brexit-cie, proroctwa o Rosji, proroctwa o relacjach Anglosasów, proroctwa o polityce tej oczywiście globalnej. Choć może proroctwa to niedobre słowo.

Rynek treści, szczególnie zaś treści propagandowych, który nasz gospodarz, opisuje z wytrwałością ”błędnego rycerza”. O nie pomyłka, z wytrwałością chłopa co to mu zły król zabrał ziemię, no wiecie tego z bajki ”O dwóch takich co ukradli księżyc”. Dla prostych amerykanów mogłaby stanowić jakże interesującą odskocznię od walki o równość, rozbierania się na pustyni i innych takich ważnych spraw.

Rozwiązanie wejścia w globalność nie jest trudne. Od choćby taki automatyczny translator. GOOGLE-a, może MICROSOFT-a a może nawet APPLE-a. Ludzie z Chin i Japonii mogą używać automatycznych narzędzi tłumaczących, możemy i my nawigatorzy. No i jaka ulga jak ŚWIAT i globalność się doczepią to można się wytłumaczyć. Drogi ŚWIECIE to tłumaczenie, pretensje proszę wnosić do GOOGLE-a, MICROSOFT-a czy APPLE-a.

Tylko czy SZKOŁANAWIGATOROW.pl globalną chce być ?tagi: szkolanawigatorow.pl  globalność 

ArGut
21 stycznia 2020 13:08
37     1528    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
stanislaw-orda @ArGut
21 stycznia 2020 14:01

Przeciętny polski leming  mało co zrozumie z tutejszych tekstów, to  chcesz aby zrozumiał je zagraniczny?

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut
21 stycznia 2020 14:04

O la la...

... ale Pan zaszarzowal,  Panie ArGut'cie  !!!

Szkola Nawigatorow i tak juz jest globalna i czyta ja baaardzo wielu ciekawych i "waznych" ludzi na swiecie... ale nie przyznaja sie do tego... ale to pikus.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @stanislaw-orda 21 stycznia 2020 14:01
21 stycznia 2020 14:17

Czego ja chcę ? Zadałem pytanie czy warto wejść na globalny rynek treści. 

> Przeciętny polski leming  mało co zrozumie z tutejszych tekstów,

Czy to ma znaczyć, że leming amerykański rozumie jeszcze mniej z tego co jest oferowane na rynek treści amerykańskich ? Szczerze wątpię, rynek "amerykański" jest dużo większy tylko dlatego, że języka angielskiego używa JAKOŚCIOWO więcej ludzi. To, że nie wszyscy się przejmują historią, nie oznacza, że "amerykańskie uniwersytety" przestaną pracować i skończą z wytwarzaniem własnych narracji.

 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Paris 21 stycznia 2020 14:04
21 stycznia 2020 14:20

Zgadzam się z szanowną nawigatorką. Zauważam jedynie, że istnieje dość prosty wytrych, z GWARANCJAMI, poszerzenia oddziaływania. Tym wytrychem jest język. Język ŚWIATOWY.

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @ArGut
21 stycznia 2020 14:30

Tak, też nie raz o tym myślałem.

Przypominam sobie, gdy po raz pierwszy wszedłem do Coryllusa, by potem z duszą na ramieniu napisać komentarz i jako jeden z pierwszych był taki, że:

Wie pan, zupełnie spokojnie mógłby pan pisać felietony w tych zachodnich tutaj gazetach i byłby pan najlepszy - tak to mniej więcej było napisane.

Gdy rozmawiam z tubylcami, wbrew pozorom oni łakną wiedzy. Szkoła Nawigatorów w jez. angielskim?

Nie cierpię tego języka ale to dlatego, że zawsze to bylo dla mnie takie esperanto, a tutaj normalnie ludzie nim gadają na co dzień ☺. Niestety to język globalny. Ale właśnie dlatego z naszymi lokalnymi sprawami, które są też globalne przecież, możemy do ludzkości wyjść.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ArGut 21 stycznia 2020 14:17
21 stycznia 2020 14:39

Kij ma dwa końce, bo  jeśli target odbiorców w danym języku jest większy, to   ilość ofert treści netowych również.

Efekt się  wyzeruje.

PS

Czy wiesz ilu jest autorów regularnie piszących na "SN"?  Policz sobie, ilu jest takich, co bodaj raz na miesiąc napiszą tekst  ważki merytorycznie.To jest prawdziwy problem.

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @cbrengland 21 stycznia 2020 14:30
21 stycznia 2020 14:41

A może zrzutka na dobry translator i uruchomienie strony po angielsku?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @stanislaw-orda 21 stycznia 2020 14:39
21 stycznia 2020 14:50

>Kij ma dwa końce

To jest problem, dostrzegam. Dostrzegam też, problemy techniczne. W tym aspekcie jednak użyję zwrotu "renta zacofania", który nie doskwiera póki co. Ale jak zauważyłeś wzrost to wzrost wszystkiego. Wzrost w sieci to większy ruch, wzrost opłat, wzrost nacisków i doradzaczy, etc.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Wrotycz1 21 stycznia 2020 14:41
21 stycznia 2020 14:51

ZDECYDOWANIE NIE ! 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @cbrengland 21 stycznia 2020 14:30
21 stycznia 2020 15:02

Konsekwencje bycia globalnym też są GLOBALNE. Kolega nawigator STANISLAW-ORDA dobrze to ujął. Dziękuję za komplement. Nie mnie decydować. A nawet nie NAM decydować o globalności. 

Jakbym miał odpowiedzieć na pytanie, które wyżej postawiłem - Czy warto wejść na globalny rynek treści ? 

Odpowiedziałbym tak,  warto. Warto się również dobrze uzbroić jak się chce na tym rynku pozostać. Uzbroić w każdym znaczeniu tego słowa. Uzbroić w charyzmaty, których nikt inny nie umie używać. 

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @ArGut 21 stycznia 2020 14:51
21 stycznia 2020 15:41

"Pan się boją we wsi ruchu"

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut 21 stycznia 2020 14:20
21 stycznia 2020 16:56

Z cala sympatia...

... i szacunkiem, Panie ArGut'cie,  ale nie ma ani wytrycha ani gwarancji poszerzenia oddzialywania... jest tylko ciezka, mozolna i konsekwentna praca  przed nami... tak jak zawsze zreszta bylo, a zwlaszcza przed mlodym pokoleniem Polakow, moze wtedy "dorobimy sie" jakichs godnych i sensownych  wladz czy tzw. elit,  a nie takiego dziadostwa i  matolow jakich mamy obecnie.

Srednie i mlode pokolenie Polakow nie ma wyjscia  i  MUSI  myslec i pracowac po Coryllus'owemu...  po prostu musi, a wtedy kiedy bedzie swiadomy narod,  wyksztalcony i niezmanipulowany - to i oddzialywanie na innych bedzie sie poszerzac... ale najpierw - przede wszystkim - niech ono sie szerzy wsrod nas samych i naszych rodzin w Polsce  !!!

Ale wbrew tej szarej rzeczywistosci to "oddzialywanie Coryllus'owe" na caly swiat ono caly czas,  sukcesywnie sie poszerza... i poszerzac bedzie  !!!

zaloguj się by móc komentować

darkforce @stanislaw-orda 21 stycznia 2020 14:01
21 stycznia 2020 17:25

Jednak Gospodarz często podkreśla że czytelnik jest niedoceniany przez mainstrim. Czyżby się mylił?

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @ArGut
21 stycznia 2020 17:27

"Cieszę się, że amerykański ban zaczął działać, a chińskie firmy jak przewidywałem w tym komentarzu nie za bardzo to boli"

To dlaczego Chiny tak bardzo protestują przeciwko tej polityce? Że niby udają, aby naiwni Jankesi uwierzyli i robili im dobrze - bądźmy jednak poważni. Amerykański ban działa bardzo dobrze, efekty już widać, a mogą być jeszcze groźniejsze dla Chin. Dlatego zgodzili się na wiele warunków, które Trump podyktował - proszę zapoznać się z nowym porozumieniem.

Pan Meng chrzani, mówiąc że ogrywają ten ban. Wszak pan valser pisze w innym miejscu swojej notatki - Chińczycy co do zasady nie przyznają się do porażek. No proszę o sposobie omijania - wie pan Meng, kolega valser, a z nimi teraz my i penie pół świata, a największe cwaniaki w Waszyngtonie - to nie???

"wywożą to do miejsca rzekomej produkcji [Bangladesz], przeładowują, robią nowe papiery i stamtąd to już leci do Stanów", a gdyby nawet, to chyba coś to kosztuje, i nie są to grosze. Zresztą tekstylia to sobie mogą produkować na rynek USA.

Ciekawe pod którym butem jest lżej - czy ten znad Jangcy będzie lepszy??? Czy to przypadkiem nie Chińczycy rozniecili ogień po Azji aż do Europy swoją mongolską agenturą w XIII wieku??? A ilu niewolników brali z Eurazji do swoich kopalni (średnia przeżycia - 2 lata). Imperia tak mają zasysają do siebie - czy Chińskie byłoby łagodniejsze?? Ile dni tam się pracuje - czy niedziela jest wolna (bo o sobocie to na pewno można zapomnieć). A o której się kończy? Czy w ogóle się kończy? Może coś valser na ten temat napisze i porówna do życia u Helwetów.

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @ArGut
21 stycznia 2020 18:19

https://www.youtube.com/user/laowhy86

Polecam. Dużo informacji na temat Chincyków i ich kraju.

 

zaloguj się by móc komentować


BTWSelena @ArGut
21 stycznia 2020 18:28

Szanowny ArGut'cie...jako zwykła czytelniczka marzy mi się,aby ten portal jak w marzeniach Mickiewicza "trafił pod strzechy"--chociaż. Już i teraz widzę po necie jak chętnie linkowane są notki pani Panthery i ludzie na ogół orientują się kim jest Coryllus... Ale to za mało...na dzień dzisiejszy jeszcze. Najłatwiej czyta się młodym,sensacyjną papkę polsko-języcznych portali,a ogół czytelników sięga po sensację,który polityk puścił bąka i czy Rydzykowi nie za dużo kasy...lub co wymyślił Biedroń dla pedałów(sorry)...Pana pomysł dobry.......lecz Pro publico bono.... dla Polski w pierwszym rzędzie....

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @Paris 21 stycznia 2020 16:56
21 stycznia 2020 18:52

Dlatego ja w komentarzu pisałem o Coryllusie. Bo to jest ta ciężka artyleria. Na nim wszystko spoczywa. Była próba, znakomita w postaci kwartalnika Szkoła Nawigatorów. Być może za jakiś czas, jednak ten posiew da rezultat w kontynuacji, a może nawet, coś więcej. Wtedy autorzy ze świata nawet tam sie znajdą, bo dlaczego nie. I wtedy moze się zacznie właśnie to, o czym mówimy. Ten Internet, to jednak tylko Internet. To ten zasiew. Książka, czy tv, to jednak jeszcze jest to.

zaloguj się by móc komentować

Paris @cbrengland 21 stycznia 2020 18:52
21 stycznia 2020 19:35

Rzeczywiscie...

... kwartalnik  SN  to bylo,  jest... MISTRZOSTWO  SWIATA... i  bedzie...  CORYLLUS'owym  UKASZENIEM  dla intelektu  milionow Polakow i nie tylko Polakow,  ktore naprawde zmieni Polakow intelekt... ich sposob myslenia, bycia i zycia...

... wiem z cala pewnoscia, ze tak sie stanie, bo i tak to juz sie dzieje  !!!

 

A  "nowy, wspanialy swiat"  wystrugany z kartofla przez  idiotow dla idiotow  JUZ  SIE  WALI... tylko drzazgi leca...

... a ksiazka,  Krzysiu,  to zawsze bedzie ksiazka  !!!

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @darkforce 21 stycznia 2020 17:25
21 stycznia 2020 20:05

To dawaj tych niedocenianych  czytelników "po nazwisku".

Jaki będa stanowić odsetek ogółu?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @adamo21 21 stycznia 2020 18:19
21 stycznia 2020 22:06

Dziękuje za linki. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Krzysiek 21 stycznia 2020 17:27
21 stycznia 2020 22:34

>To dlaczego Chiny tak bardzo protestują przeciwko tej polityce?

To ładnie wygląda. Pan prezydent Trump twierdzi, że "niewidzialna ręka rynku" działała źle. Wymyślił, że nastawią ją cła. Cła są progiem do przeskoczenia lub do obejścia. Może kolega nawigator pamięta problemy z eksportem mięsa czy owoców do Rosji. To, że był BAN nie oznaczało, że polskich produktów nie było w Rosji. Były ale pewnie droższe, co ciekawe te same produkty były też w Polsce ale odnosiłem wrażenie, że były tańsze.
Bany, embarga i sankcje to ciekawe mechanizmy ekonomiczne.

Nie widzę sensu porównywania polityk imperialnych. Wiem natomiast, że ani Amerykanie ani tym bardziej Chińczycy nie pracują już/dziś za "miskę ryżu".

zaloguj się by móc komentować

klon @ArGut
21 stycznia 2020 22:45

Może pomysł "globalizujacy" ma jakiś sens. Nie wiem.
Ale jak czytam takie tresci ....

https://www.unz.com/ishamir/the-battle-for-auschwitz/#comment-3672893

Uffff

zaloguj się by móc komentować

teddyb @Krzysiek 21 stycznia 2020 17:27
22 stycznia 2020 07:08

Z Chinami to jest ciekawa sytuacja.

Ostanio spotkalem swojego znajomego, ktory  utrzymuje duzo kontaktow z Chinczykami(notabene sam jest chinskiego pochodzenia). Powiedzil kilka ciekawych rzeczy.Pierwsze to ,ze w Chinach jest panika bo okazalo sie ,ze jeszcze ze 20 lat i beda mieli duzy problem demogaficzny. Klania sie polityka jednego dziecka . Okazalo sie ,ze to moze byc przyslowiowy gwozdz do trumny.To nie jest panika typu wsrod zwyklych ludzi ale w kregach przemyslowych i decyzyjnych . Tacy ludzie wczesniej wyczuwaja ,ze cos jest nie tak. Jego znajomy ,ktory byl bardzo rozmowny, jest starym kawalerem, ktory w pogoni za biznesem "zapomnial" sie ozenic . Tez  sie przyczynil do tego

Cla omijaja wypychajac produkcje poza granice Chin.  Duzo nowych zakladow jest w Birmie . Wlasnie teraz Chiny buduja duza linie kolejowa i autostrade do oceanu Indyjskiego by  zabezpieczyc sie przed problemami  z trasa wokol Singapuru. Znajac ich pewnie rok dwa i ukoncza.

Drogi Veslerze czy mozesz potwierdzic  informacje ,ze w Chinach nie istnieje system emerytalny ? Bylem zaskoczony jak to uslyszalem.Trudno mi w to uwierzyc ,no ale moze ?

zaloguj się by móc komentować

Paris @teddyb 22 stycznia 2020 07:08
22 stycznia 2020 13:14

A to dobre z ta Birma...

... sama Birma,  Birmanczycy i ogolnie wszystko co birmanskie jest baaardzo silnie  pApowane przez Frankow,  ktorzy sa im  bardzo  RZyczliwi i  "pomocni" w  TRANSFORMACJI  DEMONkratycznej...

... oczywiscie pchajac sie tam ze swoim  "kapitalem",  a im  udzielajac  KREDYTOW... i pozostawiajac tym  otwartym, milym i sympatycznym Birmanczykom ich splate  !!!

Osobiscie nie dziwie sie, ze "wybuchla" tam  w Chinach panika i ze tam jest i bedzie ciekawie... z tego co wiem to nie ma tam systemu emerytalnego... ale moze Valser sie Panu wypowie, jako bardziej kompetentny.

zaloguj się by móc komentować

teddyb @Paris 22 stycznia 2020 13:14
22 stycznia 2020 18:38

Droga pani Paris . Czyli jednak prawda z tym systemem emerytalnym. Co sie tyczy przerzucenia produkcji do Birmy to znajomy mowil o nowych dwoch zakladach produkcyjnych -krawieckich  gdzie w jednym pracuje 10 tys a w drugim 6 tys.  To tylko kolo jego zakladu..Maja nawet wlasna siec komunikacyjna. Birma to bardzo ciekawe miejsce .Pamietam czasy gdy wszyscy glosno"paszczyli " w sprawie praw czlowieka  .Nalozono wtedy embargo  itd. A w tym czasie firmy niemieckie w najlepsze inwestowaly tam majac w glebokim powazaniu  prawa czlowieka i tego typu sprawy. W Yangunie jest hotel ,chyba Treaders . Jeszcze  z10-12 lat temu nocka tam kosztowala okolo $300 .Cale 3 pietra byly zajete przez agendy ONZ do pomocy  zywnosciowej . Wtedy dzienny zarobek wynosil  $1.Slownie dolara. Od tamtej pory powiedzialem wszelkiego typu akcjom firmowanym przez tego typu szemrane instytucje -WON.

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @ArGut
22 stycznia 2020 19:25

Czy Szkoła Nawigatorów chce być globalna?

Nie. Po pierwsze nie ma armat. Porównajmy.

Wystrugany pod target lemingów z dobrym sercem.   

Hołownia inna wersja Owsiaka. Fundacja Kasisi. Można powiedzieć że zażarło. Adopcja na odległość małych murzynków. Opiekują się nimi siostry zakonne. Wystarczy wpłacić parę złotych miesięcznie i poczuć się dobrym i spełnionym. I tolerancyjnym. Oglądałam go sporo lat temu w telewizji TVReligia. I proszę jak ładnie przygotowywano Bolka 2.0. Teraz Matka Boska w klapie by nie wystarczyła.  Ojcem redaktorem TVReligia był ks. Sowa. Kanał wprawdzie zdechł, ale rozmach i programowanie na lata z góry, łącznie  z kadrami i wystruganym z banana kandydatem na prezydenta, mają tylko służby, mafie i loże. One są globalne. 

Zmiany muszą przyjść z Nieba. Jednak szczęście sprzyja przygotowanym. Dlatego przygotowujmy się.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Rozalia 22 stycznia 2020 19:25
22 stycznia 2020 19:42

Przygotowywują go zatem co najmniej od 2013 roku, kiedy to powstała fundacja.

zaloguj się by móc komentować

Paris @teddyb 22 stycznia 2020 18:38
22 stycznia 2020 19:54

Mnie mowili o tym...

... jeszcze we Francji, czyli jakies 5-6 lat temu znajomi Chinczycy, ktorzy konwertowali na wiare katolicka, ze tam nie ma zadnego systemu emerytalnego, dlatego tez chrzescijanstwo z miloscia blizniego jak siebie samego znajduje tam ogromne zainteresowanie... i  zapotrzebowanie... bo normalnie to Chinczyk Chinczykowi jest wilkiem.  Identycznie jest w krajach Zlotego Trojkata czy chodzby w takiej biedniutkiej Birmie...

... dzis ten zarobek spadl i oscyluje w granicach 20$ na miesiac.

 

Tam sie dzieje  WYZYSK  NIEPRAWDOPODOBNY  !!!

zaloguj się by móc komentować


Paris @Rozalia 22 stycznia 2020 19:25
22 stycznia 2020 20:00

Maja rozmaH...

... te religijne  i  CHumanitarne  zlodzieje  !!!

Zmiany musza przyjsc TYLKO  z  Nieba.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Paris 22 stycznia 2020 20:00
23 stycznia 2020 10:38

To jest heretycki dryg, by zarobić na wzmożeniu niewiast i rozdygotaniu mężów sprawiedliwych.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut 23 stycznia 2020 10:38
23 stycznia 2020 11:58

Nie wspomagalam...

... i nie bede wspomagac  ZADNEJ  detej  i zlodziejskiej "fundacji".  Mam nadzieje, ze coraz wiecej Polakow przestanie wspomagac tych "pomagajacych"  pasozytow i nierobow z "fundacji"... i dobrze by bylo aby nasze panstwo tez zaprzestalo wspolfinansowania tych  ZEROWISK  !!! 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Paris 23 stycznia 2020 11:58
23 stycznia 2020 14:22

To polecam korzystać z narzędzi e-Państwa, czy danych e-KRS-u jakby koleżance nawigatorce kiedyś się coś spodobało i chciała WESPRZEĆ.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut 23 stycznia 2020 14:22
23 stycznia 2020 17:50

Ogolnie...

... Panie ArGut'cie - jestem  osoba bardzo  nienowoczesna, zdecydowanie  nie skorzystam  z tych narzedzi...  bo  naprawde  mam  juz  AWERSJE  na  "pomaganie  i  wspieranie"  wszelkich  miernot   i  nierobow...

... wystarczajaco napatrzylam sie na to "pomaganie" we Francji.

zaloguj się by móc komentować

teddyb @Paris 23 stycznia 2020 17:50
23 stycznia 2020 18:54

Mnie z instytucjonalnego pomagania wyleczylo ONZ jak zobaczylem jak se zyja za te "uzebrane" srodki. Noz sie w kieszeni otwieral  jak sie to widzialo. A co sie tyczy pomagania "biednym " to jest biznes przez duze B.

Tak jak nasza wielka akcja w styczniu wykorzystujaca szantaz emocjonalny. Te metody sa opanowane do perfekcji.Czlowiek zawsze ma poczucie winy  jesli zyje troche  lepiej niz inni ,i w poczuciu tej winy zawsze cos "rzuci" do puszeczki. Taka pedagogika wstydu

zaloguj się by móc komentować

Paris @teddyb 23 stycznia 2020 18:54
23 stycznia 2020 19:35

MUSIMY...

... wyzbyc sie tego "szantazu emocjonalnego", tym samym "pedagogiki wstydu"... i ma Pan racje, ze to  "pomaganie"  to ogromny  biznes  !!!

Mnie opowiadala bezposrednio jedna Murzynka  jak ich pedzono - chyba ze 300 km - w jedno miejsce, gdzie  Angelina Jolie  miala rozdawac  ryz czy tez jakies inne maki... wszystko oczywiscie bylo filmowane pod propagande...

... po jakims czasie dopiero okazalo sie, ze ta cala Angelina "skasowala" chyba ze 400.000$  za ten  WYSTEP  !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować