-

ArGut : Ariel Gutwil

Czarne suknie kontra białe suknie

Rozmawiamy już jakiś czas w SZKOLANAWIGATOROW.pl, dzięki notkom o tym czy zakonni ewangelizatorzy są do czegoś potrzebni. W tych rozmowach pojawiło się kilka ścieżek. Ścieżka czy zakonnik jest lepszy od milicjanta mnie jest bardzo bliska.

Kolega nawigator porfirogeneta pod tekstem kolegi MarcinD o jego refleksjach, po wykładzie – ”Jezuici frontowi żołnierze Kościoła” umieścił, płaski jak naleśnik, mem porównujący jezuitów i dominikanów. Nie będę go przeklejał, przytoczę, (mem na wlepkę DEMOTYWATORY.pl):

-Na czym polega różnica między dominikanami a jezuitami ?
-Dominikanie zostali powołani w XIII wieku w celu walki z herezją albigensów.
-A jezuici ?
-Jezuici zostali powołani w XVI wieku w celu walki z herezją protestantyzmu.
-No to na czym polega różnica ?
-A widziałeś kiedyś jakiegoś albigensa ?

Pewnie kolega nawigator porfirogeneta chciał przekazać nam komunikat, że bracia dominikanie, dziś są już NIKOMU NIE POTRZEBNI ! A jednak wciąż istnieją ? Ktoś utrzymuje ich samych oraz przekaz, który generują. Nie muszą bracia dominikanie generować tego przekazu ewangelicznego bo albigensów przecież już nie ma ! A przekaz generują korzystając z wsparcia i pomocy różnych dobrodziei.

Wrzucę wam innego mema. Muniek Staszczyk z T.Love śpiewa Lucy Phare. Ładnie śpiewa, ładne obrazki pokazują się na telebimach. Operatorzy wychwytują widzów z widowni, przypadkowych widzów. Jak czytaliście książkę kolegi Krzysztofa Osiejuka, książkę o zespołach zatytułowaną dla nie poznaki ”Rock & Roll czyli podwójny nokaut”. To zauważycie, że to książka o tym, że wszystko co ważne ma wyraz w muzyce. Gabriel Maciejewski ułożył kiedyś zaś takiego mema, że wszystko co ważne musi być w popkulturze. Dla mnie ten przymus to amerykańskie ”way of life” a może ”way of life”. Zastanawiało mnie dlaczego na plakacie wykładu naszego gospodarza, tego zatytułowanego ”Jezuici frontowi żołnierze kościoła” umieszczony został kadr z filmu ”Misja”. To takie popkulturowe i ograne. Liczyłem, zobaczyć jakiś mocny fotos z innego filmu, o którym Gabriel Maciejewski pisał. Chodzi mnie o film ”Czarna Suknia” z 1991 roku. To też film o jezuitach, film o tym, że ”chłopaki nie mieli łatwo”. Kadr z innego filmu o jezuitach ”Milczenie” też byłby mocny. Z tego względu, że i w ”Misji” i w ”Milczeniu” wystąpił Liam Neeson. Pan Liam to jest BIG STAR istnieje na świecie w ogromnej liczbie figurek Qui Gon Jinna. W filmie ”Milczenie” pan Liam odgrywa Cristóvão Ferreira, jezuitę tak nierozpoznanego jak kandydat na prezydenta pan Szymon czy wędrowny kaznodzieja ojciec Adam OP.

I mógłbym tu skończyć opowiadanie o memach i sukniach. Jednak nie skończę. Kolega Marcin-K w swojej notce: ”O wesołych ewangelizatorach i krętej ścieżce ciemną doliną” dodał ciekawą obserwacje, że może jednak bracia dominikanie ewangelizując emocjami i starym testamentem próbują wywierać naciski na młodzieńców i młode panny by preparować im wizję kleru nowoczesnego. To jest bardzo trudne zagadnienie ale wystarczy poczekać by poznać po owocach.
Kolega nawigator przemsa w swej notce ”Telewizja, która nie jest telewizją, czyli Streaming Elit ” oryginalnie przedstawił nam jak przekaz telewizyjny odbiera pokolenie ludzi wchodzących na rynek pracy. Czasem sarkastycznie określa się ich MWzWM. Nie wiem jak wam, ale mnie się zdarzało, drodzy nawigatorzy, słuchać o tym co się stało w jakimś netflixowym serialu, gdy stałem w kolejce do kasy w markecie. Aranżacja wygląda tak. Dwaj MWzWM jeden znudzony drugi rozemocjonowany. Rozemocjonowany robi wprowadzenie, że był bystry, starał się i wygospodarował czas. Znudzony klasycznie pyta i co można robić poza korpo. Na to rozemocjonowany klasycznie odpowiada dooglądałem sezon XXX, takiego i takiego serialu, wszystko hurtem całe YY odcinki. I tu leci opowieść co się stało, jaki to ma wpływ na akcję i najciekawsze na życie rozemocjonowanego młodzieńca. To mnie zawsze fascynuje, że młodzi ludzie chcą widzieć siebie w telewizorze. No po co żyć życiem z telewizora jak dookoła jest tyle rzeczy i spraw, których nikt nie chce zauważyć, a biedaków będziecie mieli zawsze.

Te dwie jakże ciekawe notki złączył mnie oczywiście dominikanin. Ojciec Paweł Gużyński. Polecam przeczytać artykuł pana Łukasza Lubańskiego w tygodniku TVP. Tytuł artykułu - ”Wzywał arcybiskupów do dymisji. Teraz będzie uczyć holenderskich kleryków”. Dział cywilizacja, tegoż tygodnika TVP. Pan Paweł Gużyński OP połączył te dwie interesujące notki w MEMICZNYM podejściu, które mnie się udaje słyszeć w grupie wiekowej 65+. Ludzi doświadczających życia w PRL-u, doświadczających trudności bycia sobą w tamtym czasie. Zarówno tych co chcieli korzystać z usług kościoła, jak i tych którym usługi kościoła nie są i nie były po drodze. Ci moi znajomi 65+ formułują lęki w sprawach polityczno-społecznych podobnie jak artykuł formułuje wizję kościoła instytucjonalnego przypisaną ojcu Pawłowi Gużyńskiemu.

Polska to teokracja a rządzą Kaczyński z Rydzykiem !

I to napisze wam drodzy nawigatorzy MEM jest, tak samo płaski albo nawet bardziej niż ten pierwszy przeklejony przez kolegę porfirogeneta. Pijąc kawę w niedzielne popołudnie u znajomego 65+ można otoczyć go troskliwym uśmiechem i zapytać:
- Dlaczegoż to rozgorączkowany bracie, żadna policja nie puka do ciebie by zaciągnąć Cię do kościoła ? Przecież dziś nie byłeś jeszcze w kościele a już szarość na niebie i w starotestamentowym rycie mamy już poniedziałek ?

Ten uśmiech, który przykleja się wtedy do mojej twarzy to drodzy nawigatorzy jest jak najbardziej uśmiech starotestamentowy. I powinno być dla was oczywistym, że aby memy podobne wytwarzać to telewizor powinien chodzić od rana do nocy. Każdy przy telewizorze powinien się budzić i przy telewizorze powinien zasypiać.

Aby mogła się objawiać w naszym nieważnym przecież życiu - Całą Prawdą Całą Dobę.

Lista materiałów/linki:
-”Wzywał arcybiskupów do dymisji. Teraz będzie uczyć holenderskich kleryków” tygodnik TVP,
- Paweł Gużyński OP – informacje wikipedia,
-”Misja”– informacje o filmie wikipedia,
-”Czarna Suknia” – informacje o filmie wikipedia,
-”Milczenie” – informacje o filmie wikipedia.tagi: misja  jezuici  milczenie  dominikanie  liam neeson  paweł gużyński op  czarna suknia 

ArGut
24 lutego 2020 14:05
17     1118    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
atelin @ArGut
24 lutego 2020 14:41

Galopada, którą rozumiem. Plus. Duży.

zaloguj się by móc komentować

umami @ArGut
24 lutego 2020 15:05

Coś pokręciłeś chyba. Liam Neeson w Misji? Nie przypominam sobie. A w wykładzie o Jezuitach było i o Misji i o Czarnej sukni.

A czym się różni jedno od drugiego:
Dla mnie ten przymus to amerykańskie ”way of life” a może ”way of life”.
?

zaloguj się by móc komentować

umami @umami 24 lutego 2020 15:05
24 lutego 2020 15:07

Rzeczywiście tam występuje :) Muszę ten film zobaczyć jeszcze raz, najwyraźniej.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ArGut
24 lutego 2020 15:25

ja jestem ze zbioru 65 +. Tyle ze ka nie mam problemu z wiernymi, a z duchowieństwem, zwłaszcza te mlodsze roczni po seminariach, które niczego ue czytaja (z własnej nieprzymuszonej woli) no i słabo ogólnie kojarza sekwencje czasów hisrorycznych. Kilka razy podszedłem po Mszy św. do takiego "młodego", by zapytać skąd w kazaniu wzięło sie  to albo owo, skoro ani w "starym", ani w "nowym" niczego podobnego nie ma. Otrzymywałem zwykle odpowiedż, że to on jest od wygłaszania nauk a nie ja, a więc  przestałem pytać, bo forma odpowiedzi wykluczła jakąkolwiek chęć rozmowy z, było nie było,  parafianinem. Czyli milczeć i słuchać, a jak się cos nie podoba to także milczeć. No to milczę, i tylko czasem  na tutejszym forum netowym  coś z siebie wyrzucę.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @stanislaw-orda 24 lutego 2020 15:25
24 lutego 2020 15:30

No ale kolega nawigator takimi odkrywczymi memami nas tu na forum ne RAZI. Chwała koledze za to, no i za wkład. Dziękuję, że mogę przeczytać, dać plusa a nawet czasem skomentować.

No i niech kolega pisze, jak się koledze wikary czy proboszcz protestantyzuje.

zaloguj się by móc komentować

umami @stanislaw-orda 24 lutego 2020 15:25
24 lutego 2020 15:34

A ja bardzo sobie cenię Pana uwagi a propos tych różnic. W zasadzie mógłby Pan, jeśli oczywiście znalazłby Pan czas, poświęcić kilka notek na ich opisywanie. Więc proszę nie milczeć. W moim pokoleniu 50+ też dobrze nie jest i w zasadzie, za chwilę, zostanie już tylko nowomowa.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @umami 24 lutego 2020 15:05
24 lutego 2020 15:35

life/live dla mnie to życie (płynący czas) i mieszkanie (nic nie robienie albo ogladanie telewizji). Może kolega nawigator Krzysztof Osiejuk coś napisze o języku angielskim i produkcji w tymże memów.

zaloguj się by móc komentować

umami @ArGut 24 lutego 2020 15:35
24 lutego 2020 15:37

Czyli tam jest po prostu błąd. Rozumiem. Wszystko jasne.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @ArGut
24 lutego 2020 17:00

Mem z popkulturą też jest mój.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ArGut
24 lutego 2020 19:13

"Polska to teokracja a rządzą Kaczyński z Rydzykiem !" ani jeden ani drugi nie ma realnie skutecznej władzy nad czymkolwiek w RP w cezurach czasowych: krótko-, średnio- dlugoterminowych; rządzi aparat administracyjny i wykonawczy a tzw. władza ustawodawcza jest na posyłki, za parę groszy

zaloguj się by móc komentować

SpodGronia @ArGut
24 lutego 2020 20:44

No proszę!

A ja ten mem z jezuitami i dominikanami odebrałem zupełnie inaczej: że dominikanie swoją robotę potrafili doprowadzić do końca :)

zaloguj się by móc komentować

ArGut @SpodGronia 24 lutego 2020 20:44
25 lutego 2020 06:56

No niech szanowny patrzy, naprawdę ? To kto tych braci w białych sukniach w pychę chce wbić, że tacy niby do roboty jedyni ? Milicjanci ?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @qwerty 24 lutego 2020 19:13
25 lutego 2020 06:58

To wiemy, dlaczego wiele osób 65+ po przejściach i perypetiach losowych zapomniało o tym ? Oni spokojnie kojarzą przykład pana Edwarda Gierka, pan generał sekretatarz zdjął pana Edwarda w jeden dzień. Bo "NIEWIDZIALNA RĘKA RYNKU" tak chciała, zapewne.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ArGut
25 lutego 2020 08:31

Ja ten żart z jezuitami i dominikanami zrozumiałem inaczej. Może błędnie. 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @gabriel-maciejewski 25 lutego 2020 08:31
25 lutego 2020 08:41

Interpretacja ArGuta to chyba twórcze rozwinięcie. Ja ten żart słyszałem w formie neopogańskiej, gdzie Jezus obiecywał zgładzenie grzechu, a Wotan - olbrzymów. Na ripostę, że Wotan w takim razie już niepotrzebny wówczas nie wpadłem, ale na przyszłość sobie zanotuję.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @gabriel-maciejewski 25 lutego 2020 08:31
25 lutego 2020 09:50

Tak, on pewnie MIAŁ być tak inaczej rozumiany. Ale, że jest płaski jak naleśnik to OSTRZE tej ciętej ironi łatwo daje się obrócić i można tym MEM-em sieć w drugą stronę.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @tomasz-kurowski 25 lutego 2020 08:41
25 lutego 2020 09:51

Czyli, że ten MEM dał początek innym albo był też twórczo rozwijany w inne strony.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować